Joomla!

Starptautiskā Kvalitātes inovāciju balva - uzņēmumu un organizāciju iespēja sevi novērtēt starptautiskā mērogā

   

    
Intervija ar Dzintaru Putni, Latvijas Kvalitātes biedrības valdes priekšsēdētāju

Kur radusies Starptautiskās Kvalitātes inovāciju balvas ideja, kāda ir tās priekšvēsture?

Kvalitātes inovāciju balvas pirmsākumi meklējami 2007.gadā Somijā, kad šis konkurss tika izveidots, lai veicinātu inovāciju radīšanu, novērtētu veiktās inovācijas un veicinātu pieredzes apmaiņu inovāciju jomā. Kvalitātes inovāciju balvas izcīņā sākotnēji piedalījās tikai Somijas uzņēmumi un organizācijas. Dalība šajā konkursā jau sākotnēji uzņēmumiem palīdzēja atrast jaunus klientus un apgūt vietējos tirgus.
Pēc dažiem gadiem Somijai pievienojās kaimiņvalstis – Igaunija un Zviedrija. Savukārt 2012.gadā pievienojās Latvija. Laikā līdz 2015.gadam pievienojās arī Ungārija, Čehija, Kazahstāna, Izraēla, Spānija un Lietuva. Un nu jau gandrīz ik gadu jau esošo dalībvalstu saimei klāt nāk jauna valsts, piemēram, šogad starp dalībniecēm būs arī Ķīna un Taizeme. Šis ir augsta līmeņa pasākums kvalitātes inovāciju jomā, kas pulcē arvien vairāk interesentu un dalībnieku.

Kādi ir Latvijas ieguvumi šo gadu laikā, piedaloties Starptautiskās Kvalitātes inovāciju balvas konkursā un kāda ir mūsu motivācija būt starp šīm valstīm?

No Latvijas šo gadu laikā vairāki uzņēmumi tikuši izvirzīti starptautiskās balvas izcīņai. Galvenais ieguvums, protams, ir pašiem uzņēmumiem, bet arī valsts līmenī varam lepoties ar to, ka mūsu organizācijas ir starp tām, kuras kvalitātes inovāciju jomā novērtē ārvalstīs. Dalība šajā konkursā pierāda – Latvija var!

Jūs minat, ka galvenie ieguvēji no dalības konkursā ir uzņēmumi. Kādi ir šie ieguvumi?

Ieguvumi ir vairāki. Organizācija iegūst neatkarīgu, turklāt starptautisku novērtējumu savai inovācijai. Šis ir lielisks veids, kā organizācija var paskatīties uz sevi no malas – kas darbojas, kas ne, kas jāmaina, jāpilnveido, kā var sasniegt vēl labākus rezultātus. Vai arī organizācija redz – viss darbojas un notiek vēlamajā virzienā. Dalība konkursā ir arī vērtīga pieredzes apmaiņa, ko nekur citur nav iespējams gūt – tā ir iespēja paplašināt redzesloku un izzināt inovāciju jomu, vai pat iedvesmoties jaunu ideju radīšanai. Un, protams, ja uzņēmums ir ticis virzīts tālāk konkursā uz finālu, tas ir uzņēmuma prestiža un reputācijas jautājums.
Šo starptautisko konkursu varētu raksturot kā starptautisku biznesa tīklu, kurā tiekas uzņēmīgi organizāciju pārstāvji no visas pasaules. Tā ir laba iespēja ne tikai parādīt sevi plašākā mērogā, bet arī atrast domubiedrus vai pat jaunus klientus. Zinu gadījumus, kad uzņēmums, kurš darbojas vienā jomā, piedaloties konkursā, iegūst vērtīgus kontaktus, kas palīdz attīstīt biznesu pavisam citā virzienā. Viens no tādiem gadījumiem ir kāds Igaunijas uzņēmums, kura inovācija bija saistīta ar zaru apzāģēšanu elektrolīniju atbrīvošanai. Par uzņēmumu konkursa laikā radās interese Indijas uzņēmējiem, sadarbības rezultātā tehnoloģija tiek pielietota Indijā kokosriekstu novākšanai.

Vai ir vēl kādi interesanti piemēri – uzņēmumi, kuri piedalījušies konkursā?

Man atmiņā palikusi kāda Zviedrijas slimnīca, kur ar japāņu efektivitātes paaugstināšanas metodes 5 S palīdzību vizualizēja slimnīcas rezultātus un darbību, kā arī padarīja slimnīcas vidi drošāku tās klientiem. Savukārt 2011.gadā Zviedrija šajā konkursā piedalījās ar inovāciju - pasaulē populārās spēles Angry Birds attīstīšanu, tirdzniecību un mārketinga risinājuma izveidi.

Latvija jau vairākus gadus piedalās Starptautiskās Kvalitātes inovāciju balvas izcīņas konkursā, un arī Latvijas Kvalitātes biedrība šajā laikā ir bijusi iesaistīta organizatoriskajos jautājumos. Vai esat novērojis kādas tendences šajā jomā?

Nozīmīgs jauninājums ir tas, ka šīgada balvas izcīņā var pieteikt arī potenciālu inovāciju – ideju, kas ir vēl tikai “uz papīra”. Tas paplašina konkursa dalībnieku loku, jo pieteikties var ikviens, kuram ir kāda interesanta ideja, kas vēl nav tikusi iedzīvināta un pārbaudīta praksē. 
Tāpat šo gadu laikā esmu pamanījis kādu likumsakarīgu tendenci – aizvien vairāk IT uzņēmumu piedalās konkursā. To, protams, var skaidrot ar to, ka tehnoloģiju jomas augšupeja pēdējos gados ir ar milzīgu uzrāvienu. Bez IT tehnoloģijām mūsdienās iztikt nespēj neviena organizācija. Turklāt tieši IT jomā novērojami dažādi jauninājumi un uzlabojumi, kas ir Starptautiskās Kvalitātes inovāciju balvas pamatā.

Kas tiek uzskatīta par inovāciju Starptautiskās Kvalitātes inovāciju balvas kontekstā?

Par inovāciju ierasti uzskatīt kaut ko jaunu, radošu, nebijušu un oriģinālu, taču Kvalitātes inovāciju balvas kontekstā inovācija ir jebkas, kas palīdz organizācijai (šeit ar organizāciju saprotam arī uzņēmumu, valsts iestādi, nevalstisko organizāciju) augt un attīstīties, pilnveidot savu veikumu jebkurā jomā, ieviest jaunu pieeju kādā darbībā, uzlabot esošo darbību utt. Principā inovācija šajā gadījuma ir jebkura sistēma vai darbību kopums, kas pozitīvi ietekmē organizācijas darbību un rezultātus.

Kā var pieteikties konkursam?

Konkursam var pieteikties, aizpildot pieteikuma formu, kuru var atrast Latvijas Kvalitātes biedrības mājaslapā. Latvijā šī konkursa organizatorisko pusi nodrošinām mēs, tāpēc gaidīsim pieteikumu anketas uz Latvijas Kvalitātes biedrības e-pastu. Pieteikties iespējams līdz šī gada 15. oktobrim.

Ko dalība konkursa prasa no uzņēmuma, organizācijas?

Lai piedalītos konkursā, nepieciešams nedaudz iedziļināties anketā prasītajā informācijā – anketa nav apjomīga, taču prasa iedziļināties jūsu izvirzītās inovācijas būtībā, pamatot, kādēļ tieši šo sistēmu/procesu jūs vēlaties izvirzīt inovācijai. Katram kritērijam jābūt pamatotam ar faktiem. Latvijas Kvalitātes biedrības mājaslapā atradīsiet ieteikumus anketas aizpildīšanā. Protams, varat vērsties arī pie mums, ja ir kādas neskaidrības!

Jūsu novēlējums Starptautiskās Kvalitātes inovāciju balvas konkursa potenciālajiem dalībniekiem.

Dalībniekiem novēlu būt radošiem un izmēģināt veiksmi konkursā. Tā ir vērtīga pieredze ne tikai pašam uzņēmumam, organizācijai, bet arī iespēja nest Latvijas vārdu pasaulē inovāciju jomā!

Ar Dzintaru Putni sarunājās sabiedrisko attiecību speciāliste Līva Rancāne


Plašāka informācija par konkursu mājaslapā http://www.qualityinnovation.org/

Informācija par pieteikšanos un konkursa kategorijām http://kvalb.lv/kvalitates-inovaciju-balva-/757-starptautiskais-konkurss-kvalitates-inovaciju-balva-2016.html   

Jautājumu vai neskaidrību gadījumā par dalību konkursā aicinām sazināties elektroniski Šī e-pasta adrese ir aizsargāta pret mēstuļošanu (spam), Jūsu pārlūkam ir jābūt aktivizētam Javascript, lai to aplūkotu